Internet Tabanlı Yıldız Teknik Universitesi Bilgi Sistemi

Picture1 Internet Tabanlı Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgi Sistemi, yüksek lisans tezi olarak yaptığım çalışmadır. Bu çalışmada ögrenci işleri veritabanı kurulan coğrafi bilgi sistemine bağlanmıştır. Sonrasında kurulan sistem ARCIMS ve ARCSDE aracılığı ile online sunuma açılmıştır. Online olarak başlıca sorgulamalar, Oda sorgulama, boş sınıf bulma,  dersin sınıfını bulma gibi sorgulardır. Bu sorgular başlıca iki grup altında toplanabilir sözelden haritaya ve haritadan sözele. Kurulan sistem tez döneminde kurduğum bir serverda bulunduğu için artık kullanılamamaktadır.

Aşağıda tez sunumunu ve tezin kendisini bulabilirsiniz.

Tezle ilgili soru sormak isterseniz bana email atarak irtibata geçebilirsiniz.

İnternet Tabanlı Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgi Sistemi

Share

4 responses on Internet Tabanlı Yıldız Teknik Universitesi Bilgi Sistemi

  1. Harcanan emek ve ortaya çıkan şaheser süper.Fakat gördüğü değer konusunda kafamda sorular var.Türkiye’de CBS ve CBS işçileri diye adlandırdığım kişiler hiçbir zaman hakettikleri değeri görmüyorlar.Bir yıla yakın bir süredir iş arayan bir CBS işçisiyim ve sektördeki değerin sadece asgari ücret ve aylar süren mülakatlar olduğunu gördüm.Bu alana olan isteğimin ve emeğimin kırılma noktasına oldukça yaklaşmış durumdayım.20 tane sertifikam var abartısız, mesleki deneyimim var, fakat hala bir iş başvurusu yaptığımda bana sorulan tek şey ne kadar ücret istiyosun oluyor.Kimse benim ne bildiğimi ve neler yapmak istediğimi sormuyor.Hiçkimse bilgilerime değer vermiyor ve onları kullanacağım ve geliştireceğim imkanları sağlamıyor.Böyle bir ortamda CBS alanında ne kadar gelişebilirim, ne kadar iyi olabilirim bilmiyorum.Bu yolda emek sarfeden birisi olarak CEM bey size sabır ve sabır diliyorum.Umarım hakettiğiniz değeri görürsünüz.

    ibrahim UYSAL
    —CBS—

  2. Dediğiniz gibi CBS nin değeri ülkemizde anlaşılmış değil. Ben de bir ara CBS üzerine çalışmayı bıraktım ve şantiyelerde harita mühendisi olarak çalıştım. Artan uygulamalar ve kişilerin CBS lerine ulaşabilme olanakları arttıkça kıymeti daha da anlaşılacaktır diye düşünüyorum.

  3. Coğrafi Bilgi Sistemleri henüz yeni gelişen bir alan.Akademik olarak uygulamalar oldukça değeri anlaşılacaktır.Şu an sertifika ile bu meslek yapılsada yakında üniversitelerde 4 yıllık lisans olarak eğitime geçileceğine inanıyorum.

  4. MERHABA CEM BEY.ÖNCELİKLE BU ÇOK DEĞERLİ ÇALIŞMANIZ İÇİN SİZLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.BİR HAYLİ EMEK HARCADIĞINIZ ÖDEVİN GÜZELLİĞİNDEN BELLİ OLMAKTADIR.BİR KONUDA YARDIMINIZA İHTİYACIM VARDIR.BEN DE YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİSİYİM VE ARCIMS KULLANARAK KÜÇÜK BİR İLÇENİN MEZARLIK BİLGİ SİSTEMİNİ OLUŞTURMAM GEREKMEKTEDİR.BÜTÜN VERİLER ELİMDE MEVCUT AMA ARCIMS NASIL KULLANACAĞIMI BİLMİYORUM.BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.MAİL ADRESİME İLETİ BIRAKIRSANIZ YADA SİZE ULAŞACAĞIM BİR CEP NUMARASI BIRAKIRSANIZ SEVİNİRİM.ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.İYİ ÇALIŞMALAR.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *