Haritacı Uçağa Binerse Ne Olur ?

pc_capture3Ne olacak Fotogrametrici olur dediğinizi duyar gibiyim. 4 sene Fotogrametri anabilimdalı kürsüsünde araştırma görevliliği yapmış biri olarak kendimi zaten fotogrametrici sayabilirim. Ancak bu yazının konusunun fotogrametri ile uzaktan yakından alakası yok.

Tanıyanlar bilir uçağa binmeyi çok severim ve cam kenarında yer kapmak için kırk takla atarım. Ancak camdan bak bak aşağıda bir sürü yer şekli başka hiç birşey yok şu göl olsa olsa budur şu şehir şurası olabilir şeklinde varsayımlar yapmak bir müddet sonra sıkıyor. Zaten Google Earth ile istediğiniz her yere uçaktan çok daha iyi bir şekilde havadan bakabiliyorsunuz. Uçuş esnasında şu anda neredeyim sorusunun cevabını alabilmek çok zor, yurt içi uçuşların bazılarında kafanızın üstündeki ekrandan fiziki haritayı gösteriyorlar ama sanırım o harita benden daha yaşlı.

En sonunda uçuş esnasında sıkıldım ve acaba uçakta GPS açsam ne farkeder dedim. Öncelikle tehlikelidir uydularla haberleşiyor vb gibi şeyleri kafanızdan çıkartın. GPS sadece receiverdır yani dışarıdan gelen sinyalleri alır onlarla hesap yapar ve konumunuzu bulur dışarıya bir sinyal göndermez. Elektronik bir alet olduğu için inişte ve kalkışta ikazlara uyup kapatırsanız bir problem olmaz, zira uçak kendi yolunu da GPS ile buluyor. Ancak şöyle bir durum var içinde GPS alıcısı bulunan bir telefon kullanıyorsanız uçağa binmeden önce telefondaki uçuş modunu aktive etmelisiniz.

pc_capture2

Ben bu deneme için Asus P526 cep telefonu ve IGO My Way 2006 plus yazılımını Türkiye datası ile kullandım.

Teknik ve güvenlik detayları hallettikten sonra bir başka konu kafanızı kurcalayacaktır. Uçağın küçücük penceresinden GPS sinyali alabilir miyim alırsam nasıl olur. Bu soru aleti açarken bende de baya merak uyandırdı. Her çeşit ortamda Dağ, orman,yağmur, araba içi vb pek çok yerde en profesyonelinden en amatörüne (Real Time Kinematik<–>Garmin Etrex)GPS kullanmış biri olarak teoride büyük bir sorun görmedim. ancak uçağın bir tarafında kalan uyduları görebilecektim fakat çok yukarıda olduğum için göreceğim uydu sayısı baya artacaktı. Sonuçta aleti açtım. İlk başlarda kendini uzun bir süre Gürcistan üzerinde algıladı ancak cama dayayıp bekleyince 5 dakika içinde konumunu buldu.

Konumun bulunmasının ardından alet önce biraz afalladı zira kullandığım yazılım benim arabada gittiğim varsayımı üzerine çalışıyordu ve takdir edersiniz ki saatte 826 km yi gören bir alet bilgisayar da olsa sapıtır. Yazılım ayarlarına girdim ancak uçağa dair bir seçenek yoktu. Yol navigasyonu üzerine yazılmış bir yazılımda bulunmaması da gayet normal. Uçuş esnasında gördüğüm ekran görüntüleri yaklaşık olarak yandaki görüntülere benziyordu. Anlık hızı görebiliyordum ve aşağıdaki yerleşim birimlerinin adlarını vb görebiliyordum. Bu da tam olarak benim isteğim şeydi. Sonrasında bu rotayı track log olarak kaydetmeliyim dedim ve kayda başladım. Aklımda kaydı kullandığım GIS yazılımlarına atıp uçağın düşey hareketlerini de sonrasında görebilmek vardı. Navigasyon yazılımı yolu 3 boyutlu olarak kaydediyor varsayımıyla kaydetmeye başladım. Uçağın alçalmaya başlaması ve ikaz ışıklarının yanmasının ardından cihazı kapattım.

Eve gelip datayı aktarmak istediğimde yazılımda bulunan export seçeneği ile *.gpx uzantılı datayı masaüstü bilgisayarıma aktardım. *.GPX uzantısının açılımı GPS Exchange Format olarak açıklanabilir. XML tabanlı bir dosya formatı olduğu için notepad yardımı ile açıp içindeki datayı görebilirsiniz. Ben notepadde açıp baktığımda yükseklik değerlerinin olmadığını gördüm ki bu da beni üzmedi desem yalan olur.  Neyse madem başladık bir işe sonunu getirelim deyip dosyayı Google Earth üzerine koymak istedim. Bunun için kırk tane yöntem bulabilirsiniz ama ben en kısa ve sorunsuz olarak http://www.gpsvisualizer.com/ u tavsiye ederim. Datayı upload edip KML formatında download ettim. ve Google Earth üzerinde aşağıdaki resimleri elde ettim.

1

Google Earth Snapshot 2Görüldüğü üzere data zemine yapışmış olarak görünüyordu. Yükseklik verisi olmadığı için görsellik sağlamak adına yaklaşık uçuş yüksekliğini 5000 metre offset olarak eklediğimde ve Zaman Etiketlerini açtığımda  aşağıdaki görüntüyü aldım.

3

Googledan alabileceğimin hepsini alınca dedim ki bir de ARCGIS üzerinde deneyeyim bakalım. Aslında görsel olarak Google Earth in altında kalacağını biliyordum ama Interoperability eklentisinin nasıl performans vereceğini görmek istedim belki de ArcGlobe beni şaşırtacaktı.  Daha önceki denemelerimde ArcGlobe görsellik anlamında Google Earth’in gerisinde kalmıştı. Yeterli dataset ile daha iyi performans alınabilir belki ama benim bu kadar basit bir konuda saatlerce layer ayarı yapacak zamanım yoktu. Interoprebility eklentisi gayet iyi birşekilde GPX dosyasını import etti. Dosyayı bir file Geodatabase içerisine çizgi ve nokta katmanları olarak attı. Ben de bu katmanları ArcGLOBE üzerine atıp bir baktım aldığım görüntü aşağıda.

Arcscene

Sonuçlara gelince uçuşun yarısında GPS açtığım için çok az bir zaman aralığında kayıt yapabilme olanağım oldu. Bu nedenle uçuş ekibinin izin verdiği zamanda GPS i açmak size daha uzun bir tracklog sağlayacaktır. GPS in konumunu hızlı bulabilmesi için uçağa binmeden önce GPS i çalıştırıp konumunuzu yerdeyken buldurursanız arkasından cihazı kapatsanız da GPS in daha hızlı konum bulmasını sağlayabilirsiniz. Bir başka şey ise Tracklog u kaydederken 3 boyutlu kaydetmeye dikkat etmeniz gerekiyor bu bağlamda  IGO 8 yazılımı 3d Navigasyon sağladığı için 3boyutlu track alımı yapıyor olabilir. Benim cep telefonuma ağır geldiği için denemedim ama Esri ArcPAD yardımı ile 3 boyutlu tracklog kaydı yapılabiliyor altına görmek istediğiniz temel datayı atarsanız ve biraz layer ayarı yaparsanız iyi performans alabilirsiniz.

Uçuşun KML sini buradan indirebilirsiniz.

Share

2 responses on Haritacı Uçağa Binerse Ne Olur ?

  1. Denemek lazım merak ettim şimdi. GPS dalgaları suyun kaç metre altına kadar gidiyor bir araştırayım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *