Sizce de teknoloji biraz yavaş gelişmiyor mu ?

Evet dostlarım kafamdaki yeni soru bu. Bu sorunun ilk emaresi televizyonda bir buzdolabı reklamı izlerken ortaya çıktı.buzdolabi_ariston_detay Adı lazım değil bir buzdolabı firması ultrasonik süpersonik yenilik olarak buzdolabının buzluk kısmını alt tarafa geçirdiğinden ve bunun ne büyük bir yenilik olduğundan dem vuruyordu. Şimdi, bildiğimiz buz dolabı 1930 lu yıllarda bulundu diye biliyorum ben, hoş, Türkiyede 70-80 li yıllarda yaygınlaştı desek yalan olmaz. Ortalama 80 senede soğutma teknolojisine getirdiğiniz yenilik buzluğun üste olmaktansa aşağıya indirilmesi ise gerçekten acayip yavaş ilerliyoruz diye düşünürüm ben. Sakın bana olur mu bilmem ne gazından bilmem neye geçtik demeyin mekanizma aynı mekanizma azıcık cilalamaktan başka yapılan yeni birşey yok boşuna polemik yaratmayın.

hydrocar-diagramBu olaydan 2-3 ay sonra bir dostumla sohbet ederken hepimizin bildiği su ile çalışan ya da alternatif yakıtlar ile çalışan araçlar üzerine konuşuyorduk. Aslında konu benim arabaya LPG taktırmam ve Türkiyedeki akaryakıt fiyatlarının yüksekliğinden açılmıştı. Arkadaşım bana biliyorsun değil mi ? Petrol dışında diğer yakıtlarla çalışan ve çok ekonomik bir araba için patent alındı ancak söz konusu patent büyük petrol firmalarından biri tarafından satın alınıp sümen altı edildi dedi ki;  o anda bende yeni bir ışıltı daha oluştu.  Hep anlatılan hikayeler vardır bilmem kim çok acayip buluş yapmıştır da tehdit edilmiştir ya da ortadan kaldırılmıştır vs. Ya adamlar seni niye imha etsin, alır patentini, koyar cebine 3-5 milyon dolar, seni arge departmanına şef yapar aklın uçar zaten. O dakika bilim ilim irfan nakite dönünce sanmıyorum ki bir insan evladı hayır desin.

47836Bir başka olay ise yine bir arkadaşımla eski DOS zamanlarını yad ederken gerçekleşti. Norton Commander, zip, rar, arj ile doom oynamış bir neslin insanları olarak karşılıklı ah rar ilk çıktığında nasıldı ? arj vardı ondan önce şeklinde, karşılıklı ne kadar eski olduğumuzu gösteriyoruz ve o sırada karşımdaki abi dedi ki; arj den önce de bir sıkıştırma algoritması vardı ve belki şu anki rarın 10 misli sıkıştırıyordu ancak o format ortadan kayboldu o formatın patentini donanım üreticilerinden biri satın aldı ve çekmeceye atıp kilitledi dedi. ( Evet biliyorum bunu Türkler böyle söylemez ancak bir İtalyan İngilizce olarak böyle ifade etti ve bir önceki paragrafta sümen altı etmek deyimini kullandım. 5 shot votkadan sonra sümen altından başka birşey aklıma gelmiyor.) Zira düşünürseniz 1 gb veriyi atıyorum 25 megabyte a sıkıştırabilen bir algoritma herşeyi değiştirebilir. Benim şu an evimde terrabytelarca depolama alanı var. Güzel olmazmıydı 80 gb lık bir harddiskte sahip olduğum tüm veriyi saklamak. Benim için süper olurdu ama o donanım firması bana bilmem kaç gblık harddiski nasıl satardı. Telekomun 4gb limiti o durumda engin bir derya olup limit sonsuza yaklaşmazmıydı a dostlar ? 3g vb o zaman çok çok daha makbule geçmezmiydi ? Bunu bulan adamı öldürmek yerine cebine 3-5 koyup ses çıkarma demek ve çalışmalarını başka yöne kanalize etmek size de mantıklı gelmiyor mu ?

tesla_coilDerken son olay geliyor… Nikolai Tesla duydunuz değil mi? Bana sorarsanız ben onun niteliklerine sahip olacağım alenen peygamberlik ilan ederim. Neyse bu elektrik mühendisi arkadaşımız oturmuş şu gün sahip olduğumuz teknolojinin yüzde bilmem kaçını ortaya çıkarmış, sırf alternatif akım bile yüzde 50 yi geçer. Kendisi ile ilgili bir belgesel izledim ve bu belgesel nedeni ile Edison dediğimiz adamı hiç hazetmem. Neyse Nikola Tesla 1905  yılında Wardenclyffe Kulesini inşaa edip iyonosfer üzerinden kablosuz elektrik transferini gerçekleştirir. 1905 yılında bir adam kendinden 20 mil uzaktaki bir ampulu yakmayı başarır. ( 20 mil kaba bir hesapla 30 km demektir.) Bu ve benzeri pek çok çalışması olan bu adam günümüzde yeni yeni keşfedilmektedir. 20 mil uzaktan ampul yakabilmek için döşenecek kablonun maliyeti hesaplanırsa zaten dengelerin ne kadar oynayacağı açıklığa kavuşur. Bir başka projesi ise direkt iyonosfere elektrik verip onu aydınlatmaktır ki bu evinizdeki ampulden tutun elektrik aksamının , mimarinin hatta şehir planlarının bile değişmesine neden olur. Bütün bu güzel rüyaların karşısında ne durabilir? Elektriği havadan alabildiğinizi düşünün elektrikli bütün aletlerinize sayaç mı takılacak? Kimin ne kadar elektrik kullandığı nasıl anlaşılacak sizden benden nasıl para toplanacak ? Elektrik üreticisi olsanız buna evet der misiniz? Ben demem diyene de saygı duyarım. Bir şekilde bu gelişmeler halktan gizlenip başka yönlere kanalize edilmişlerdir. Bu sayede emperyalist faşist kapitalist…… bla bla  geçin bunları. Herkes kendi cebini doldurmakla meşgul yani hiç birşey kişisel ya da ideolojik değil, bütün mevzu kimin ne kadar fazla kazanabildiği ve hile yapmak serbest. Hile yapan adamı suçlayamazsınız onun yerinde olsanız siz de emin olun aynını yaparsınız.

Burada görev bizi koruması için finanse ettiğimiz devlete ait. Devlet buraya yol yapsın, devlet bana ev inşa etsin, devlet bana iş bulsun, hatunu ben ayarlarım … Dediğim bu değil devlet sadece bir patentin kullanılıp kullanılmadığını denetlesin yeter. Devlet  patent enstitüleri alınan bir patentin 5 sene içinde halkın kullanımına açılmasını zorunlu hale getirsin yeter. Bu yönde kanun ya da kurallar var mı bilmiyorum. Altı üstü bir blog yazısı için bu kadar araştıracak değilim ancak görünen o ki sistemler bu şekilde çalışmıyor. Zira benim evimde kablosuz elektrik yok, sinema sistemi kurabilmek için evi şantiyeye çevirmek lazım her taraftan kablolar falan.

Sonuç olarak ister komplo teorisyeni deyin ister manyak işte sarhoş kafa ile zırvalamış deyin bana teknolojinin şu anki gelişmişlik seviyesi hiç inandırıcı gelmiyor. 3g teknolojisinin ülkemize gelişinin bile çeşitli rantlar nedeni ile ne kadar geciktiğine bakarsanız teknolojinin şu hali kimbilir ne kadar geride kaldığını tahayyül etmek bile zor, artık hayal gücünüze kalmış. (Tahayül etmeyi cümle içinde kullandım oleeeeey.) Uçan araba demeyin zopaynan girişirim yeminle…

Share

2 responses on Sizce de teknoloji biraz yavaş gelişmiyor mu ?

  1. Tez yazıcam diye oturdum ilham gelsin diye votka ambiansı yaptım bu çıktı bi yerde bi hata var ama…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *